A. Graboń: Św. Józef - Patron na nasze czasy

Święty Józef : Patron na nasze czasy

Wielu teologów z całego świata i wiele osób zafascynowanych osobą świętego Józefa, poświęciło bieżący tydzień na dzielenie się owocami swoich prac i świadectwami swego życia związanymi z osobą Opiekuna Syna Bożego.

W Kaliszu, w niedzielę 27 września 2009 rozpoczął się X Międzynarodowy Kongres Józefologiczny zorganizowany przez Polskie Studium Józefologiczne w Kaliszu i przez Sanktuarium Świętego Józefa Kaliskiego.

Bieżące informacje dostępne są na stronie Kongresu www.jozefologia.pl

Hasłem Kongresu, jest sformułowanie zaczerpnięte z adhortacji Jana Pawła II Redemptoris Custos: Święty Józef Patron na nasze czasy.

Na postać świętego Józefa w jednej ze swych książek zwrócił uwagę obecny papież Benedykt XVI, jeszcze jako kardynał pisząc:

Kościół nie może wzrastać ani pomyślnie się rozwijać, jeśli zapomina o tym, że jego ukryte korzenie wyrastają z atmosfery Nazaretu. Gdyż pracować z Jezusem robotnikiem, zanurzać się w „Nazarecie”, staje się punktem wyjściowym nowej koncepcji Kościoła ubogiego i pokornego, Kościoła rodziny, Kościoła nazaretańskiego. Nazaret kryje niezmienne przesłanie dla Kościoła. Nowe Przymierze bierze swój początek nie w Świątyni, ani nawet na świętej górze, , lecz w ubogim domostwie Dziewicy, w domu rzemieślnika, w zapomnianym miejscu „pogańskiej Galilei”, z której nikt niczego dobrego nie oczekiwał. Kościół zawsze winien się odnawiać poprzez powrót do tego punktu wyjścia

A Jan Paweł II kończył swoją Adhortację apostolską o postaci i misji świętego Józefa w życiu Chrystusa i Kościoła, Redemptoris Custos, żarliwym wezwaniem, by święty Józef stał się „szczególnym nauczycielem uczestnictwa w mesjańskiej misji Chrystusa, która jest w Kościele udziałem każdego i wszystkich: małżonków i rodziców, ludzi żyjących z pracy rąk czy też z jakiejkolwiek innej pracy, osób powołanych do życia kontemplacyjnego, jak i do apostolstwa”

Obecni na kaliskim spotkaniu goście z całego świata wyrażają przekonanie, że gdyby ten, także nasz, ojciec-cieśla był w większym stopniu znany, kochany i czczony przez współczesnych ludzi, gdyby był honorowany wszędzie tak, jak honorowany jest w swoim sanktuarium w Kaliszu, byłoby to naprawdę wspaniałą nowiną dla nas wszystkich w XXI stuleciu. Jest on bowiem wspaniałym wzorem życia i świętości dla wszystkich ojców rodzin, narzeczonych, par małżeńskich i osób konsekrowanych.



Andrzej Graboń

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz