B. Weber: Pod skrzydłami św. Józefa

Bł. Jan Paweł II był szczególnym czcicielem Opiekuna Świętej Rodziny. Wiele tekstów przemówień, modlitw wraz z adhortacją "Redemptoris custos" poświęcił Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny. Przed kanonizacją Papieża Polaka warto włączyć się w modlitwę nowennową do św. Józefa - przez 9 kolejnych tygodni, w każda środę - aby wielkiemu Patronowi Kościoła powierzyć przygotowania do rychłych już uroczystości kanonizacyjnych w Niedzielę Miłosierdzia Bożego na Placu św. Piotra w Rzymie. Warto podkreślić, że bł. Jan Paweł II przed wyborem na Stolicę Piotrową był arcypasterzem w mieście, które wybrało św. Józefa na swojego Patrona.
 
Z rodu Dawida
Znana francuska mistyczka, Marta Robin, której jedynym pokarmem przez blisko 50 lat był ukryty w Najświętszym Sakramencie Pan Jezus, powiedziała, że św. Józef będzie świętym trzeciego tysiąclecia. Wiemy, że narodzonego z Najświętszej Maryi Panny Jezusa, nazywano "synem Józefa" (J 1,45; 6, 42; Łk 4,22) lub "synem cieśli" (Mt 13, 55-56; Mk 6,3). Ewangelie nie przekazały nam ani jednej wypowiedzi Świętego. Jednak to jego milczenie przepełnione jest głęboką wiarą i miłością. Jest bardzo wymowne. Św. Józef jest tym, który pierwszy wziął Jezusa - Syna Bożego w swoje ramiona, usynowił i przyłączył do swojego królewskiego rodu Dawida. Pozostaje wzorem skromności i szlachetności. Z całą odpowiedzialnością wypełnił rolę ojca i żywiciela. Nazwany został także "człowiekiem sprawiedliwym" (Mt 1,19), człowiekiem wielkiej wiary i zawierzenia Słowu Boga. Bł. Jan Paweł II podczas rozważania przed modlitwą Anioł Pański, 17 marca 2000 r. tłumacząc postawę cieśli z Nazaretu, powiedział m. in.: "Sprawiedliwy to ten, kto się modli, kto żyje wiarą i stara się czynić dobro w każdej konkretnej sytuacji życiowej. Wiara karmiąca się modlitwą - oto najcenniejszy skarb, jaki przekazuje nam św. Józef. Jego śladem poszły pokolenia ojców, którzy dzięki przykładowi prostego i pracowitego życia, zaszczepili w duszach swoich dzieci nieocenioną wartość wiary".
 
Patron nowennowej modlitwy
Duchowy szturm do Opiekuna Pana Jezusa rozpoczęli w Krakowie oo. Karmelici Bosi, dla których św. Józef jest przemożnym Patronem w całych, zreformowanych dziejach zakonu. Przed uroczystością św. Józefa - patrona Krakowa, podjęli 9-tygodniową nowennę w kościele przy ul. Rakowickiej (od 15 stycznia do 12 marca br.). Co tydzień środowej modlitwie patronował inny wybitny mąż Kościoła polskiego i powszechnego: św. Rafał Kalinowski, bł. Ludwik Martin, św. Brat Albert Adam Chmielowski, bł. Alojzy Beltrame Quatrotrocchi, sł. Boży Jerzy Ciesielski, św. Tomasz More, bł. Piotr Jerzy Frassati, bł. Jan XXIII oraz bł. Jan Paweł II. Karmelitańska nowenna trwa pod hasłem: "Św. Józef patronem dojrzałego mężczyzny". Z kolei organizatorzy męskich spotkań przy parafialnym kościele pw. św. Józefa we Krakowie-Podgórzu przy ul. Zamoyskiego 2, kontynuują w tzw. "Kamieniołomie" cykle wizyt gości specjalnych - mężów i ojców rodzin zaangażowanych w działalność ewangelizacyjno-formacyjną (szczegóły na stronie www.mezczyzni.net).
 
Nowenna kanonizacyjna
Nowenna do św. Józefa we wszystkie środy, przez 9 kolejnych tygodni - aż do dnia kanonizacji bł. Jana Pawła II - rozpoczęła się 26 lutego i trwać będzie do 22 kwietnia. Na modlitwy nowennowe składa się odmawianie Litanii do św. Józefa połączone z cyklem rozważań: Oratio - modlitwa, Meditatio - medytacja i Lectura - lektura tekstów. Teksty nowennowe będą co wtorek drukowane w "Naszym Dzienniku". W intencji modlitw do Opiekuna Syna Bożego, możemy ofiarować udział we Mszy św. i przyjętą Komunię Świętą.
 
W: Źródło nr 11, 16 marca 2014 r., s. 11.