Karmelici bosi uczczą św. Józefa - patrona Krakowa

W przypadającą jutro uroczystość św. Józefa przebywający w Polsce generał Zakonu Karmelitów Bosych o. Saverio Cannistro odprawi wieczorem Mszę św. ku czci patrona Krakowa. W krakowskim kościele karmelitów bosych przy ul. Rakowickiej znajduje się słynący łaskami obraz Patrona Królewskiego Miasta Krakowa.
Niezwykle interesująca jest historia tego obrazu - namalowanego w Rzymie przez brata Łukasza, karmelitę niderlandzkiego w klasztorze Santa Maria della Scala techniką olejną na płótnie o wymiarach: 281,5 x 170 cm.

Obraz sprowadzony do krakowskiego karmelitańskiego klasztoru świętych Michała i Józefa zasłynął łaskami i zaczął gromadzić wokół siebie licznych czcicieli Oblubieńca Maryi, którzy szukali ratunku u św. Józefa zwłaszcza w niebezpieczeństwie wojny czy zarazy. W 1714 r. na posiedzeniu radnych miasta jednogłośnie wybrano św. Józefa na Patrona Miasta Krakowa. Wybór ten zatwierdził w 1715 r. papież Klemens XI.

Gdy władze austriackie przejęły później klasztor, obraz został umieszczony u sióstr karmelitanek bosych przy ul. Kopernika, gdzie przebywał aż do 1932 r. Wtedy to obraz powrócił do karmelitów bosych już na nową fundację przy ul. Rakowickiej. Obraz umieszczono wewnątrz klasztoru. Dopiero w 1980 r. po zbadaniu i zidentyfikowaniu obrazu przeniesiono go do kościoła, gdzie w lewej nawie przygotowano dla niego ołtarz. Odtąd kult św. Józefa odżył na nowo i jest obok kultu Niepokalanej najbardziej znamienny dla krakowskiego Karmelu.
o.wt / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski